Sıfır Atık Projesi Lansmanı - 23.03.2018

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde başlatılan “Sıfır Atık Projesi’nin seminerinde konuşan Vali Hüseyin Aksoy, “Bugün artık Kocaeli’de çevre ile ilgili önemli bir sorun yoktur. Sıfır Atık Projesi’ni yayma noktasında çalışacağız. Kocaeli bu alanda da kendini gösterecektir” dedi 

İsrafın önlenmesi, oluşan atığın azaltılması, atıkların geri dönüştürülmesini amaçlayan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan “Sıfır Atık Projesi’nin semineri The Ness Otel’de yapıldı. Programa Vali Hüseyin Aksoy’un yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Baybars Küçükatay, İl Jandarma Komutanı Vekili Salih Akbaş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sıfır Atık Yönetimi Şube Müdürü Hülya Çakır, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, Kocaeli Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sevil Fişek, ilçe kaymakamları ve çok sayıda kamu personeli katılım sağladı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, “Bu programı birçok ilimizde yapıyoruz. Bu proje devam eden bir proje. Ankara’daki bütün kamu dairelerinde 2018’de sıfır atık projesini fiilen hayata geçireceğiz. Bu sayede hiçbir kuruma çöp arabası bundan sonra gelmeyecek. Kağıtlar, plastikler, organik atıklar ayrı toplanıyor ve bunlar geri dönüşüyor. Hiçbir odada çöp kutusu da yok bakanlığımızda. Bizde çalışan elemanlar koridora çıkarak kağıt atıkları bir yere atıyor. Cumhurbaşkanlığı külliyesinde de durum böyle. Bunu bakanlığımızın bütçesiyle yapıyoruz” dedi.